Skip to content
Звузити екран Розширити екран Автоматизувати екран Збільшити розмір шрифта Зменшити розмір шрифта Звичайний розмір шрифта Sitemap Голубий колір сайту Рожевий колір сайту Зелений колір сайту

Всеукраїнська громадська організація 'Асоціація - Моя Родина', УКРАЇНА БЕЗ СИРІТ


Ukrainian (UA)English (United Kingdom)German (DE)

Утворення прийомної сім'ї: законодавчі вимоги

Друк
Матеріали - Захист прав та інтересів
Автор Administrator   

Інна Дзюба (м. Дніпропетровськ):

Чи є при створенні прийомної сім'ї якісь вимоги і обмеження з житлових умов? Які взагалі існують вимоги для прийомних батьків?

ВІДПОВІДЬ ЮРИСТА:

Законом, який визначає поняття "прийомна сім'я" та регулює порядок її створення, є Сімейний кодекс України. Жодних вимог або обмежень стосовно житлових умов для людей, які виявили бажання взяти на виховання прийомних дітей, зазначеним законом не встановлено.

Разом із цим, урядом усе ж таки окреслені деякі вимоги щодо житлової площі прийомних батьків, цитую: "У разі утворення прийомної сім'ї прийомні батьки беруть за плату прийомних дітей на власну житлову площу за наявності відповідних санітарно-гігієнічних та побутових умов1". Що необхідно вважати "власною житловою площею": чи це житлове приміщення, яке перебуває у приватній власності прийомних батьків, чи житло, яке вони винаймають, - не конкретизується. Так само не визначено, якими мають бути "відповідні санітарно-гігієнічні та побутові умови" для взяття на виховання прийомних дітей.

У будь-якому разі санітарно-гігієнічні та побутові умови кандидатів у прийомні батьки будуть вивчатися місцевою службою у справах дітей (раніше вона називалася службою у справах неповнолітніх) та в тій чи іншій формі знайдуть своє відображення у відповідному висновку про можливість утворення прийомної сім'ї. Висновок про можливість утворення прийомної сім'ї, що надається службою у справах дітей , є одним з основних документів, які разом з відповідною заявою кандидати у прийомні батьки мають подати до районної, районної у містах Києві та Севастополі держадміністрації або до виконавчого комітету міської ради2. (Докладніше про документи, необхідні для утворення прийомної сім'ї, йтиметься нижче.)

Що стосується вимог для прийомних батьків

Відповідно до закону, прийомними батьками вважаються подружжя або особа, яка не перебуває у шлюбі, що беруть для спільного проживання та виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Прийомні батьки несуть обов'язки з виховання та розвитку дітей, які нічим не відрізняються від обов'язків, що мають звичайні (рідні) батьки.

Прийомними батьками не можуть бути особи з:

- визнані в установленому порядку недієздатними або обмежено дієздатними;

- позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;

- звільнені від повноважень опікуна, піклувальника в разі невиконання покладених на них обов'язків;

- поведінка та інтереси яких суперечать інтересам прийомної дитини;

- які за станом здоров'я не можуть виконувати обов'язки щодо виховання дітей, а саме: інваліди I і II груп, які за висновком медико-соціальної експертної комісії потребують стороннього догляду, особи, які мають глибокі органічні ураження нервової системи, алкогольну та наркотичну залежність, хворі на СНІД, відкриту форму туберкульозу, психічні розлади, у яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, нахили до насильства;

- які проживають на спільній житловій площі з членами сім'ї, що мають розлади здоров'я, які можуть негативно вплинути на здоров'я прийомної дитини. Такими розладами здоров'я вважаються: глибокі органічні ураження нервової системи, хвороба на СНІД (крім сімей, які беруть на виховання дітей, уражених ВІЛ-інфекцією), відкрита форма туберкульозу, психічні розлади, у яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, нахили до насильства.

Не можуть бути прийомними батьками також особи, що не пройшли курс підготовки потенційних кандидатів у прийомні батьки.

Прийомні батьки є законними представниками прийомних дітей і діють без спеціальних на те повноважень як опікуни або піклувальники (залежно від віку дитини).

Як зазначалося вище, прийомними батьками можуть бути лише працездатні особи. Люди пенсійного віку (жінки після 55-ти та чоловіки після 60-ти років), а також інваліди І і ІІ груп, як правило, не можуть стати прийомними батьками.

Крім того, якщо кандидатами у прийомні батьки є сім'я (чоловік і жінка), то така сім'я повинна перебувати у зареєстрованому шлюбі.

Середньомісячний сукупний доход на кожного члена такої сім'ї, обчислений за останні шість календарних місяців, що передували місяцю звернення із заявою про утворення прийомної сім'ї, не може бути менший за рівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум), встановлений законодавством. На даний момент розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць становить 532 гривні.

Особи, які виявили бажання стати прийомними батьками, в обов'язковому порядку мають пройти навчання, організоване обласними центрами соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді із залученням спеціалістів з питань психології, педагогіки, медицини тощо за програмою, затвердженою Міністерством у справах молоді та спорту.

Документи, необхідні для утворення прийомної сім'ї

Кандидати у прийомні батьки подають до районної, районної у містах Києві та Севастополі держадміністрації або до виконавчого комітету міської ради такі документи:

- заява про утворення прийомної сім'ї;

- копії паспортів кандидатів у прийомні батьки;

- довідка про склад сім'ї (форма  3);

- копія свідоцтва про шлюб;

- довідка про стан здоров'я кандидатів у прийомні батьки та членів сім'ї, які проживають разом з ними (довідка про відсутність хронічних захворювань, обстеження нарколога, венеролога, психіатра);

- довідка про доходи потенційної прийомної сім'ї;

- довідка про проходження навчання кандидатів у прийомні батьки;

- рекомендація центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді щодо включення їх у банк даних про сім'ї потенційних усиновителів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів;

- письмова згода всіх повнолітніх членів сім'ї, які проживають разом із кандидатами у прийомні батьки (якщо такі є), на утворення прийомної сім'ї, засвідчена нотаріально.

Крім того, для прийняття рішення про створення прийомної сім'ї кандидатам у прийомні батьки доведеться ще подати висновок служби у справах дітей про можливість утворення прийомної сім'ї за результатами проходження курсу підготовки.

Кандидатури у прийомні батьки та кандидатури дітей, які передаються на виховання, додатково ще погоджуються з органами опіки та піклування.

Кандидати у прийомні батьки обов'язково інформуються про стан здоров'я, фізичний та розумовий розвиток дітей, яких вони бажають взяти на виховання.

На підставі рішення про утворення прийомної сім'ї між прийомними батьками та органом, який прийняв відповідне рішення, укладається "Договір про влаштування дітей на виховання та спільне проживання у прийомній сім'ї"5. Контроль за виконанням договору, а також за умовами проживання і виховання прийомних дітей мають здійснювати відповідні місцеві служби у справах дітей, а також органи опіки та піклування.

1 Пункт 3 "Положення про прийомну сім'ю", що затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2002  565.

2 Пункт 5 "Положення про прийомну сім'ю".

3 Стаття 2562 Сімейного кодексу України та пункт 14 "Положення про прийомну сім'ю".

4 Стаття 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006  489-V.

5 Форма зазначеного договору затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2002  565.

Ведучий рубрики Дмитро КРУПНИК, адвокат

Джерело: "Шоста полоса" Номер 136 (1030)  11.12.2007 - 12.12.2007

Останнє оновлення на Субота, 22 Травень 2010, 14:40